Ataşehir Oto Ekspertiz

Özellikle oto alım –satım işlemlerinde, alınacak veya satılacak aracın o anki durumu; hem alıcı hem de satıcı için oldukça önemli. Bu açıdan, aracık satış bedeli göz önüne alınınca; özellikle alıcılar için satılacak aracın belirtilen özelliklere uygunluğu, geçmişte araç üzerinde yapılan değişiklikleri, tamir ve düzeltmeleri, boya ve parça ilaveleri / değişikliklerini bilmek doğal bir hak olarak karşımıza çıkıyor. Haktan ziyade, piyasa şartlarında özellikle fiyat / performans ve kalite araç alım-satımlarında oldukça önemli bir yer tutar.

Talip Oto 26 yıllık sektör deneyimi ile Ataşehir Oto Ekspertiz denilince akla gelen ilk adres olarak, oto alım satımı ve tüm araç bakımı, Fiat yetkili servis ve yetkili egzoz emisyon hizmetleri ile ilk tercihiniz olacak.

Ataşehir Oto Ekspertiz
Ataşehir Oto Ekspertiz

FİRMAMIZDA HER MARKA ARACINIZI GÜVENLE EKSPERTİZ YAPTIRABİLİRSİNİZ.

2. El oto alım – satım pazarı için oldukça önemli olan ekspertiz hizmeti; yapılan detaylı incelemeler sonrasında, tüm teknik ve yapı sonuçlarını uzmanlar ve son teknoloji cihazlar ile Talip Oto güvencesi ile artık elinizin altında.

Oto ekspertiz neden önemlidir?

Oldukça büyük bir sektör olan otomotiv sektöründe, birinci el yani fabrikadan satış ile ilk alıcısına ulaşan aracın, aradan geçen zaman ve kullanımı neticesinde; bazı özelliklerinde eksilme, dış yapısında değişim, motor ve diğer ekipmanlarında aşınmalar meydana gelebilmektedir. Bu tip sorunların giderilmesinde, her ne kadar yetkili servis veya çevredeki oto tamir hizmetinden faydalanılsa da; bazı çözümler maalesef araçta ilk performans iradesini ortaya koyamamaktadır. Bir süre sonra aracın satış sunulmasıyla; alıcıları ikna edecek bazı teknik özelliklerin internet siteleri, galeriler veya diğer oto alım-satım mecralarında “ yanıltıcı bilgiler” karşımıza çıkabilmekte.
Bu yanıltıcı bilgiler, her ne kadar genellikle belirtilen araç marka ve modeli ile uyumlu görünse de, esasında belirtildiği gibi sonuçlar veremeyebilir. Örneğin; motor bakımının yapıldığı belirtilen bir aracın, Talip Oto Ataşehir Oto Ekspertiz’de teste tabi tutulduğunu varsayalım. Her araç bölümü için ayrı uzman ekip ve son teknoloji cihazlar yardımıyla bir takım test aşamalarından geçirilen aracın; fabrika çıkış kalitesinde bir motora sahip olmadığı gözlemlenebilir.

Bu tip işlemler sonrasında, aracın satışında istenilen bedele uygun veya uygun olmadığı alıcı tarafından değerlendirilebilir. Zira belirtilen standartlara uygun olmayan bir araca, piyasa şartlarında emsal gösterilen özelliklerde bir bedel ödemeyi hiç kimse istemez.

Yetkili Serviste Oto Ekspertiz hizmeti
Yetkili Serviste Oto Ekspertiz hizmeti

Oto ekspertize sokulan araçlara ne tip testler uygulanır?

Ataşehir Oto Ekspertiz hizmeti sunan Talip Oto, gelen araçlarda sırasıyla bazı test işlemleri uygulanır. Bu test işlemleri, son teknoloji cihazlarla yapıldığı gibi, test sonuçlarını en iyi şekilde analiz edecek uzman ekip arkadaşlarına da sahiptir. Araçların marka ve modellerinin performans değerleri; her aracın kendi statüsüne göre değerlendirilmesi önemlidir. O yüzden, 2. El oto ekspertiz işlemlerinde de; fabrika çıkışı performansları değerlendirmesi yapılarak araç üzerindeki performans değeri ortaya çıkartılır.

Motor Testlerinde, aracın sahip olduğu motorun teste sokulduğu an itibariyle; fabrika değerlerine kıyasla motor gücü,  motorun zaman içerisindeki yıpranma payı ve aşınma durumu değerlendirilir.

Sonrasında, araç bütününde araç boyası, kaporta geneli, değişen orijinal parçalar, değişim yapılan parçalar üzerindeki sonradan eklenen makyaj ( boya ) değerlendirmesi, aracın sürüş süresince herhangi bir kazaya karışıp karışmadığı gibi birçok kalemde değerlendirmeler titizlikle yapılır.

Özellikle motor gücü değerlendirmelerinde, motor aksanı içerisinde yer alan parçaların sürtünme, kaçak, tork ölçümü, şanzıman aralığı, teker gücü ve tüm yürüyen sabit ve hareketli aksanın değerlendirilmesi titizlikle yapılır.

Fren her araç için hem teknik hem de sürücünün can güvenliği açısından çok önemlidir. Sağ – sol tek tek fren ölçümü,  fren şiddetinde teker katkısı payı,  iki taraf ( fren ) arasında yüzdelik farklar, araç ağırlığına uygun fren sistemi ayarlama ve ölçümlemesi 2. El oto ekspertiz hizmetinde Talip Oto uzman ekiplerinde yapılmaktadır.

Bunun yanı sıra, araç elektrik aksanı, araç elektronik aksanı, cam ve kapı performansları, direksiyon, hava yastığı, sensör ve ikaz sistemleri aynı titizlikle Ataşehir Oto Ekspertiz hizmeti kapsamında sizlere sunulur.


Ülkemizde ve Dünya’da satışı yapılan tüm araçlar için uygulamalarında standartlara önem veren Talip Oto, en kaliteli hizmet ve hizmet sonrası müşteri memnuniyeti için çeyrek asrı aşan sektör tecrübesi ile sizlerle. Web sitemizden ve iletişim kanallarımızdan, tüm hizmetler için detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Sohbet Başlat Arama Logosu